Podział izomerii – powtórzenie przed maturą z chemii

1. Trochę się to wszystko myli ?

Poznaliśmy już trochę tych izomerów. Kto by pomyślał, że cząsteczka, która posiada dokładnie takie same połączenie atomów zapewni nam taką skomplikowaną rozrywkę. A to centrum stereogeniczne, a to izomeria cis/trans w przypadku wiązania podwójnego. Całe te enancjomery, diastereoizomery, no po prostu wszystko się myli. Dlatego też to jest dobry moment na podsumowanie całej izomerii.

2. Podział izomerii

Podział izomerii – maturalne podsumowanie.

3. Algorytm, czyli ładne słowo na ,,pałowanie zadań „

Doskonale zdaję sobie sprawę, że możesz chcieć po prostu umieć rozwiązywać zadania, a nie rozumieć temat. Dlatego też ten algorytm może Ci w ten pomóc, jednak przede wszystkim on również pomaga uporządkować naszą wiedzę.

Podział izomerii w praktyce. Jak ustalić czy mamy do czynienia z izomerami, stereoizomerami z uwzględnieniem enancjomerów oraz diastereoizomerów ? Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań i wszystko będzie jasne.

Jak widać ze schematu, kluczowa jest znajomość centrum stereogenicznego, czyli takiego atomu węgla (najczęściej), który ma cztery różne podstawniki. Ocena czy dany stereoizomer należy do enancjomerów czy diastereoizomerów jest dokonywana patrząc na projekcję Fischera, więc też trzeba to ogarnąć. 

Leave a Reply

%d bloggers like this: