Budowa atomu

  1. Najśmieszniejsze wymaganie maturalne wobec licealistów – krótki wstęp do budowy atomu, czyli absurdalne wymagania względem maturzystów.
  2. Uproszczony model budowy atomu – aby biegać, najpierw musisz nauczyć się chodzić. Nie ma drogi na skróty, warto najpierw odświeżyć sobie wiedzę z gimnazjum czy podstawówki.
  3. Jak rozpisać konfigurację powłokową? – pamiętasz pewnie te literki K, L, M, N i tak dalej? To będzie właśnie o tym.
  4. [Temat dodatkowy] : Tajemnicza natura elektronu – zapomnij o kocie Schrodingera, czas na pisuary Schrodingera. Zapraszam na wycieczkę po świecie kwantowym i kilku życiowych porównań. Chociaż trochę postaramy się ogarnąć cały ten mikroskopowy bajzel.
  5. Orbital, czyli opis elektronu na sterydach – zaczynamy przechodzić do bardzo istotnych rzeczy. Orbital to definicja, którą każdy kojarzy, chociaż rozumienie tego pojęcia jest raczej mgliste.
  6. Co to są liczby kwantowe? – jak jest z liczbami kwantowymi to wszyscy wiemy. Każdy potrafi je (mniej, więcej) ,,obliczyć”, ale żeby już powiedzieć co one oznaczają to już tak średnio.
  7. Do czego można porównać liczby kwantowe? – idziemy o krok dalej, starając się wytłumaczyć liczby kwantowe. Okazuje się, że wcale nie jest to takie straszne!
  8. Reguła Hunda, czyli elektrony jądą autobusem
  9. Zakaz Pauliego, czyli elektrony idą na koncert
  10. Jak rozpisać konfigurację elektronową? – esencja całego działu, do tego dążyliśmy przez cały czas.

%d bloggers like this: