1. Już wszystko przeczytane ?
Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę na temat nazewnictwa węglowodorów (a także fluorowcopochodnych) to jesteś w dobrym miejscu. Załatwimy także nazewnictwo związków aromatycznych. A jeśli nie masz pojęcia o czym ja do Ciebie w ogóle mówię, to najpierw zapraszam tutaj :
➦ nazewnictwo alkenów i alkinów
➦ nazewnictwo fluorowcopochodnych węglowodorów
2. Ćwiczenia z nazewnictwa węglowodorów
Odpowiedzi :
Komentarz : W przypadku trzeciego związku oczywiście można było użyć przedrostka meta, a cały związek nazwać jako meta-nitrometylobenzen (czy skrótowo jako m-nitrometylobenzen). Używając nazwy własnej toluen (metylobenzen), można również ten związek nazwać jako m-nitrotoluen.
Odpowiedzi :
*Uwaga – pierwszy przykład z części 3 sprawdza Twoją czujność. Jak słusznie zauważył Paweł w komentarzach, przykład ten wpędza nas do chemicznego więzienia, ponieważ trzeci atom węgla przekracza oktet elektronowy (ma pięć wiązań). Sama sama nazwa jest o ile poprawna, to fikcyjna, bo taki związek nie istnieje 🙂
Bardzo dobra robota, ale czy za przykład z „3-etylo-4-metylohept-2,5-diynenem” nie powinno czekać chemiczne więzienie?
Pozdrawiam 😉
Oczywiście, że tak. Gdyby to był eurobusiness (czy tam monopoly jak kto woli), to na karcie mielibyśmy napisane : ,,Idziesz do chemicznego więzienia, niezdajesz i czekasz 1 klasę”
W trzeciej części, pierwszym przykładzie mamy węgiel z pięcioma wiązaniami 😉
Zjebie pierdolony z tej strony Wiktor lat 14 mieszkam w Lubinie na Gwarków, strona jest zjebana ponieważ wasze zjeby od robienia zadań poległy na najprostszym zadaniu kurwy jebane.
Jak wpisuję w neta ,,Lubin Gwarków” to wychodzi mi jakaś przychodnia medyczna. Dobrze wiedzieć, że jesteś w dobrym miejscu. I pamiętaj – oddział psychiatryczny.
dziękujemy, wiktor