0. Logarytmy w chemii
Wiem, że dużo osób ma problem z logarytmami (sam też go miałem), ponieważ zabieramy się za nie bardzo często zanim jeszcze pojawią się one w szkole na lekcjach matmy. Wychodzi wtedy na to, że uczymy się ich na pamięć na zasadzie : skoro pH wynosi 10, to stężenie jonów wodorowych wynosi . Wszystko to jednak potem się robi takie intuicyjne i w głębi duszy wiemy, że nie bardzo rozumiemy temat i po to właśnie jest ten artykuł. Oczywiście całość jest zrobiona pod kątem chemicznym, dlatego też będziemy działać na wzorach, które pojawiają się w chemii.
Jest to temat dodatkowy, przerabiaj go tylko jeśli masz na to ochotę. Kiedy w następnym poście poznamy definicję pH, to tam pokażę jak korzystać z tablic maturalnych i obliczać logarytmy w chemii.
1. Funkcja wykładnicza
Zanim zaczniemy logarytmy, przypomnimy sobie funkcję wykładniczą. Pewnie w codziennym życiu spotkaliście się już ze sformułowaniem ,,wzrost wykładniczy” , a to nawet przy okazji tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa. Takie określenie oznacza po prostu bardzo szybki (gwałtowny) wzrost.
Rozpatrzmy proces rozpadu promieniotwórczego uranu-235. Każdy taki rozpad jest związany w emitowaniem (tworzeniem) trzech neutronów. Zobaczmy jak szybko rośnie liczba neutronów. Tak, rośnie ona wykładniczo.
Zatem liczba neutronów wynosi 1, 3, następnie 9. Nietrudno ustalić, że następną liczbą w takim szeregu byłoby 27, potem 81 i tak dalej. Możemy to wyrazić za pomocą funkcji wykładniczej :
w naszym przypadku :
Zwróćmy uwagę na kilka cech charakterystycznych tego wykresu :
- wykres przechodzi przez punkt (0,1) , ponieważ każda liczba podniesiona do potęgi zero wynosi jeden. W naszym przypadku :
- wartości są małe oraz dodatnie jeśli , np.
- wartości są duże oraz dodatnie jeśli , np.
- w pewnym momencie wykres funkcji idzie mocno do góry (wartości bardzo szybko się zwiększają).
W przypadku ogólnie zapisanej postaci tej funkcji czyli , wartość nazywamy podstawą tej funkcji. Generalnie , ponieważ inaczej byłaby to funkcja stała.
2. Logarytmy − czyli jak radzić sobie, gdy x jest w potędze ?
Zauważ, że rozwiązanie równania (obliczenie x) w przypadku funkcji wykładniczej jest trudne. Oczywiście z równaniem w stylu : nie ma żadnego problemu, ale jak rozwiązać równanie : ?
Odpowiedzią są logarytmy. W chemii używamy głównie dwóch logarytmów : naturalnego (symbol ln) oraz dziesiętnego (symbol log), a na maturze będzie tylko jeden, czyli dziesiętny.
Logarytmy powstały po to, aby z bardzo dużych liczb (np. ) lub bardzo małych liczb () zrobić liczby dużo mniejsze, można by powiedzieć – wygodniejsze w użyciu i mowie. Obliczmy logarytmy z obu tych liczb. W tym celu korzystasz z tablic maturalnych (lub jak cywilizowany człowiek klikasz w kalkulatorze) : ln lub log , a następnie wpisujesz liczbę, którą chcesz obliczyć, a potem oczywiście wciskasz znak równości.
Widzimy zatem, że jeśli trzeba obliczyć logarytm (czy to dziesiętny czy naturalny) z dowolnej liczby to jest to bardzo przyjemna czynność – wystarczy to wprowadzić do kalkulatora i niczym nie musimy się martwić. Pochylimy się teraz nieco dokładniej nad definicją logarytmu :
Powyższe czytamy następująco : logarytm o podstawie z liczby jest równe . Wówczas spełniona jest równość, że podniesione do potęgi wynosi .
Skoro np. to można by napisać, że
W chemii na szczęście będziemy używać tylko dwóch logarytmów : dziesiętnego (to znaczy o podstawie równej ) oraz naturalnego .
Spróbuj wpisać do kalkulatora logarytm z ujemnej liczby − co się wydarzyło i dlaczego?
Niektóre właściwości są do ogarnięcia samemu, jeśli masz kalkulator!
3. Własności logarytmów
Stosunkowo często spotkacie się z przekształceniami wzorów, w których przydadzą się poniższe własności logarytmów. Łatwo te zależności udowodnić i pewnie będzie to robić w szkole na matmie w swoim czasie. Możesz także spróbować samemu.
Przykładowo :
Wzór na pH :
Zadanie : Oblicz stężenie jonów wodorowych w roztworze o pH równym 4,8.
czyli
W takim razie :
Zadanie : Korzystając z wyrażenia na iloczyn jonowy wody udowodnij równość
Wiemy, że oraz analogicznie , zatem :
Zadanie : Wyprowadź równanie Hendersona-Hasselbalcha, czyli tak zwany wzór na bufor.
Rozwiązanie : Weźmy przykładowy bufor składający się z kwasu HF oraz NaF odpowiednio o stężeniach oraz
Przekształcam powyższe wyrażenie, aby otrzymać wzór na stężenie jonów wodorowych, aby ostatecznie uzyskać wzór na pH.
Wprowadzimy teraz kolejną, bardzo prostą własność logarytmów :
Wprowadzając oznaczenia stężeń podane na początku oraz zauważając, że otrzymujemy ostatecznie żądane równanie :
Jest jeszcze oczywiście wiele innych wzorów, w których pojawiają się logarytmy. Ten artykuł rozrósł się już do sporych rozmiarów, zatem trzeba będzie go podzielić. Następnym razem zajmiemy się jednak sporządzaniem wykresów liniowych, zatem będziemy przekształcać równania chemiczne w zlogarytmowaną postać, aby uzyskać funkcję o postaci y = ax + b .
1 komentarz
Bardzo przystępnie napisane. Szczególnie cenne jest to że dany wzór jest objaśniony tekstowo tak jak się go powinno czytać.
Przykładowo: „Powyższe czytamy następująco : logarytm o podstawie a z liczby b jest równe c”
Takie opisy równań są bardzo rzadkie a przez to trudniejsze jest zrozumienie równań. Ja już jestem stary ale coś spowodowało że potrzebowałem odświeżyć wiedzę o logarytmach. I znalazłem to co najlepiej je opisuje. Gratuluję panu! Szkoda że nie ma innych komentarzy. Przecież one zachęcają twórców do kontynuowania i dbania o treść portalu.