Reakcje redoks (utleniania i redukcji)

Reakcje redoks, czyli zmora większości licealistów. Nie martw się jednak – jesteś w dobrym miejscu!

➤  Reakcje redoks – czyli krótki wstęp o samych reakcjach redoks. Czy są istotne, czy faktycznie warto się o nich uczyć?

➤  Jak rozpoznać reakcje redoks, czyli stopnie utlenienia – poznajemy stopnie utlenienia, czyli narzędzie do rozpoznania i zbilansowania redoksa.

Przypisywanie stopni utlenienia – ćwiczenia – bez tej umiejętności nie poradzisz sobie z reakcjami redoks.

➤  Stopnie utlenienia w związkach organicznych – nawet jeśli jeszcze nie uczysz się chemii organicznej, to warto już nauczyć się przypisywać tam stopnie utlenienia.

➤  Reduktory i utleniacze – jak rozpoznać reduktory i utleniacze, czyli klasyczne maturalne pytania.

➤  Reakcje redoks z manganem oraz reakcje redoks z chromem są wyjątkowe pod takim względem, że musimy jeszcze potrafić napisać produkty takich reakcji. Wszystko zależy od środowiska!

Bilansowanie reakcji redoks – metoda uproszczona – prosta metoda, szybki efekt, łatwy zastrzyk motywacji. Na maturę będziemy jednak potrzebować czegoś więcej.

Uniwersalna metoda bilansowania reakcji redoks – najważniejszy artykuł. Poznaj uniwersalną metodę do bilansu redoksów!

Dysproporcjonacja i synproporcjonacja czyli dziwne reakcje redoks – są dwa nieco odmienne rodzaje redoksów, chociaż nie są trudne. Potraktujemy je jako trening bilansowania reakcji redoks, które znamy już z poprzedniego posta.

➤ [Temat dodatkowy] : Czym się różni stopień utlenienia i wartościowość? – czy wartościowość to po prostu liczba wiązań, jaki tworzy pierwiastek?

➤ [Temat dodatkowy] : Jaka jest najciekawsza reakcja redoks? – odważysz zmierzyć się z reakcją parametryczną?

One thought on “Reakcje redoks (utleniania i redukcji)

  1. hej! przeglądam sobie tą całą stronę i jestem zachwycona! Baardzo bardzo dziękuję za inicjatywę – dziwię się, że wcześniej się z tym nie spotkałam!! Moje uznanie =)

Leave a Reply

%d bloggers like this: