1. Co to jest stężenie procentowe ?
Absolutnie najgorsze podejście jakie można mieć, to nauczyć się na pamięć wzoru na stężenie procentowe. Oczywiście ja sam takie podejście reprezentowałem, bo tak to zostało przedstawione w szkolnej szarej rzeczywistości. W ogóle zauważyłem, że mamy taką tendencję, że gdy widzimy wzór to go po prostu uczymy się na pamięć i tyle…
Stężenie procentowe to nic innego jak próba przedstawienia ile mamy substancji rozpuszczonej w roztworze. To jest nic innego jak taka zawartość procentowa.
Stężenie procentowe to tak naprawdę procent masowy danej substancji w mieszaninie.
To tak samo jakbyśmy w klasie składającej się z dwudziestu chłopaków i dziesięciu dziewczyn obliczyć jaki tam jest procent chłopaków? No to liczymy dwadzieścia podzielić na trzydzieści, a potem zamieniamy to na procenty, otrzymując około 67%.
Albo na przykład zjadłeś trzy kawałki pizzy, której łącznie było klasycznie osiem kawałków. To jaką część pizzy zjadłeś (albo pytanie inaczej sformułowane : jaki procent pizzy zjadłeś) ? I znów, 3 : 8 , a potem zamieniamy na procent otrzymując 37,5%.
Widzisz, procenty nie są trudne, prawda? Czemu nie zrobić tego samego w roztworze? Jeśli mielibyśmy roztwór, który składa się z 80 g wody oraz 20 g cukru, to jaka jest zawartość procentowa cukru? Czyżby 20 : 100 = 20% ?
Czy potrzebny był Ci do tego wzór? Serio?
2. Nie ma żadnego wzoru na stężenie procentowe
Tytuł tego akapitu trochę brzmi jak teoria spiskowa, ale kto wie, może jest w tym ziarnko prawdy? W zagranicznych podręcznikach nie znajdziecie w ogóle czegoś takiego jak stężenie procentowe, tylko właśnie procent masowy. Tam podejście jest trochę inne, to tylko w naszej szkolnej przeciętności coś takiego nam serwują. Naucz się na pamięć i rób poprawnie maturalne zadania.
Przypominając sobie wcześniejsze analogie, spróbujmy zrozumieć czym tak naprawdę jest stężenie procentowe.
Jakie są typowe błędy podczas obliczania stężenia procentowego? Zapominanie o tym, że na masę roztworu składa się wszystko, a więc zarówno rozpuszczalnik jak i substancja.
To tyle jeżeli chodzi o to piekielnie trudne, teoretyczne wprowadzenie. W następnym poście porozwiązujemy zadania związane ze stężeniem procentowym.