Wstęp do chemii organicznej

Bardzo długo pracowałem nad optymalnym znalezieniem złotego środka w nauce chemii organicznej, który z jednej strony nie przytłoczy Was ilością regułek czy też bezsensownej maturalnej wiedzy na pamięć, a z drugiej strony niektórymi miejscami wyjdzie gdzieś dalej, szukając logiki w czymś, co z pozoru wydaje się być średnio logiczne.

Wstęp do chemii organicznej, czyli ucieleśnienie obrzydliwej matury z chemii – to temat dodatkowy, jeśli nie chce Ci się go czytać i chcesz od razu lecieć z materiałem, to zacznij od następnego postu. Tutaj po prostu śmiejemy się z maturalnej beznadziei.

Umiesz liczyć do czterech ? To poradzisz sobie z chemią organiczną – niby proste rzeczy, a błędy tego typu ścielą się gęsto u początkujących adeptów chemii organicznej.

Uczymy się mówić po organicznemu – wzory półstrukturalne (grupowe) i szkieletowe – poznaj język chemii organicznej, czyli wszystkie sposoby zapisu wzorów cząsteczek organicznych.

Grupy funkcyjne – jak nie oszaleć przez chemię organiczną ? – czyli jak zaszufladkować 20 milionów związków w kilka grup ?

Homologi i szereg homologiczny

Jak zmieniają się właściwości fizyczne w szeregach homologicznych ?

Izomery – takie same, a jednak inne

Izomeria cis-trans – to pierwszy post, do którego nagrałem filmiki modeli, które pomogą Ci przede wszystkim zrozumieć temat!

Stereochemia i centrum stereogeniczne – czyli w jaki sposób różne ułożenie cząsteczki w przestrzeni może wpłynąć na jej zapach.

Projekcja Fischera

Enancjomery i diastereoizomery

Podział izomerii – powtórzenie przed maturą z chemii

➦ Chemia organiczna jest prosta, bo Są tylko cztery reakcje w chemii organicznej !

Mechanizmy reakcji w chemii organicznej – matura – mój ulubiony temat, Wasz pewnie też! Zobaczmy jak szybko to przewidzieć, a bonusowo zastanowimy się, czemu to totalnie głupie, że temat ten w ogóle pojawia się na maturze.

%d bloggers like this: